Bedekr 2024: Krásy českých náměstí!

Kniha Bedekr 2024: Krásy českých náměstí!

Pouze toto vydání

79 Kč

Pouze toto vydání

99 Kč

Blesk extra speciál č.1/2024

Krásy českých náměstí BEDEKR BLESKU pro rok 2024 pokračuje v tradici oblíbených turistických průvodců z let minulých. Kdy jsme se vydávali na rozhledny, po filmových nebo pohádkových místech, do zámeckých parků a zahrad. Tentokrát navštěvujeme nejkrásnější náměstí po Čechách, Moravě a Slezsku. Od Chebu po Ostravu jsme projeli a prošli na padesát známých, zejména historicky cenných náměstí, rynků, plácků a veřejných prostranství.

Opět létáme s dronem fotografa Davida Malíka, abychom přiblížili, krásy, zákoutí, skryté významy, ale v tomto případně i estetiku, pozoruhodné geometrie a souměrnosti městských center. Z ptačí perspektivy nabízíme jiné pohledy a milovník turistických hitů jako jsou například Český Krumlov, Prachatice, Praha, Nové Město nad Metují, Litomyšl nebo Moravská Třebová a další má v ruce nové souvislosti, pozoruhodné detaily. Jiné pohledy, následně větší a komplexní přehled a získá tak lépe ucelený dojem z místa, které právě navštívil.

Náš průvodce je tentokrát o architektuře, odkazu předků, o náměstí jako sociálním, urbanistickém i interaktivním fenoménu. Také o historii a změnách. Náměstí měla většinou štěstí, že se měnila jen jejich tvář, nikoli poloha či dispozice a jsou tedy kronikou epoch, mnohé nám prozradí. O historii, ale také o nás v 21. dějinném věku. Všechna náměstí v bedekru jsme poctivě obešli, fotografovali i významné památky, zátiší, sochy, kašny, dokonce i dláždění. Ochutnali sortiment cukráren a kaváren, protože sem turisté pochopitelně zamíří. Vyzkoušeli restaurace, ale také místní pivovary. Vylezli jsme na všechny dostupné městské i kostelní věže, na radnice a zvonice a také hradby. Víme, kolik kam vede schodů a popsali jsme i obtížnost stoupání. Kam lézt a kam raději vyslat jen mladší generaci. Nabízíme zajímavosti a speciality konkrétních měst a míst. Sem tam přidáváme turistickou trasu do okolí. Ale ne nic dlouhého, spíš na osvěžení, když už je městského ruchu moc. Snímky v této sérii jsou ucelenou výpovědí o dědictví naší země, které máme to štěstí sdílet, užívat a pochopit. Návštěvami měst a městeček nejen poznáváme české země, ale také kultivujeme svůj vkus, dostává se nám patřičného nadhledu.

S bedekrem Blesk Extra Speciál 2024 budeme odpočívat, poznávat a užívat si. Ale získáme i na fyzičce (pokud obejdeme vše poctivě a všude vylezeme) a vědomostech. Výlety jsou zábavné i terapeutické. V uspěchané době to jistě přijde vhod.